Het Cauchiehuis onthult nu ook haar schoonheid na het vallen van de avond

Dinsdag 27 oktober 2026

© Kabinet Ans Persoons
© Kabinet Ans Persoons

Wie vanaf vanavond voorbij het Cuachiehuis in Etterbeek wandelt, kan er de tijd nemen om even stil te staan bij de nieuwe verlichting van de bijzondere art-nouveaugevel. Brussels staatssecretaris Ans Persoons, bevoegd voor Erfgoed en Imago van Brussel, schakelde de lichtknop dinsdagavond de lichtknop in. Het is niet het enige gebouw dat in de kijker zal gezet worden. Het is de eerste realisatie van een gewestelijk programma dat vijf iconische art-nouveaugebouwen met speciaal ontworpen lichtinstallaties extra grandeur zal geven.

““Art nouveau is een van de visitekaartjes van Brussel. Daarom gaan we vijf uitzonderlijke erfgoedgevels letterlijk in de schijnwerpers zetten. Het Cauchiehuis is daar de eerste van. We willen ons erfgoed niet alleen bewaren, maar er ook voor zorgen dat iedereen het kan ontdekken en beleven. Overdag én ’s nachts”, zegt Ans Persoons, Brussels staatssecretaris bevoegd voor Erfgoed en het Imago van Brussel.

Een nieuwe dimensie voor een opmerkelijke gevel

Wanneer de avond valt, onthult het Cauchiehuis voortaan een bijkomende kant van haar schoonheid. Dankzij de nieuwe verlichting kan elke voorbijganger nu ook na het ondergaan van de zon tot in detail de verfijnde accenten, de decoratieve elementen en de monumentale sgraffiti van de gevel bewonderen.

De lichtinstallatie is zeer subtiel opgenomen in de gevel en amper zichtbaar. In totaal werden 13 led-lichtbronnen geplaatst, met een gezamenlijk vermogen van 300 watt en een geschat jaarlijks verbruik van 1.250 kWh. Astronomische klokken passen het in- en uitschakelen van de verlichting automatisch aan het vallen van de avond en het aanbreken van de dag aan.

Het lichtconcept werd ontworpen door het bureau Light to Light en zorgt er echt voor dat de gevel volledig oplicht. Het project is het resultaat van een samenwerking tussen urban.brussels en Sibelga, met als doel het nachtelijke stadsbeeld te verrijken en het uitzonderlijke erfgoed van Brussel meer uitstraling te geven. Het project heeft een kostprijs van 126.000 euro. De installatiewerken vonden plaats van maart tot september 2026.

Beschermd sinds 1975

De gevel werd in 1905 ontworpen door Paul en Lina Cauchie om hun woning en atelier te huisvesten en is een waar manifest van de art nouveau. Sgraffiti, allegorische figuren en decoratieve kunsten vormen er samen een uniek geheel, samengevat in het motto ‘Par nous, pour nous’ (‘Door ons, voor ons’). Het Cauchiehuis is sinds 1975 beschermd en is een Brusselse erfgoedparel.

Art nouveau maakt deel uit van de identiteit van Brussel en draagt bij aan de internationale uitstraling van de stad. Sinds 2023, het Jaar van de Art Nouveau blijft het Brussels Gewest zich inzetten om dit uitzonderlijke architecturale erfgoed te promoten, op te waarderen en toegankelijk te maken.

Samenwerking en expertise

Deze verlichting maakt deel uit van een gewestelijk programma dat werd opgestart in het kader van een overeenkomst die urban.brussels en Sibelga in 2021 ondertekenden. Beide partners verdelen de taken op basis van hun expertise. Urban.brussels selecteert de gebouwen en waakt erover dat de erfgoedkundige voorschriften worden nageleefd. Sibelga staat in voor de coördinatie van de technische studies, de lichtontwerpers, de overheidsopdrachten, de werken en de opvolging van de installaties.

Het Cauchiehuis is het eerste van de vijf projecten dat werd voltooid. Naast het Cauchiehuis omvat het programma, dat werd opgestart door toenmalig staatssecretaris Pascal Smet, nog vier andere iconische gebouwen: Hotel Solvay, het Hortamuseum, Hotel Hannon en Hotel Van Eetvelde. Naar verwachting zullen alle projecten in de loop van het eerste kwartaal van 2027 afgerond zijn.

“Wanneer een gebouw als het Cauchiehuis wordt verlicht, gaat het niet alleen om een gevel die oplicht. Het is een stukje Brusselse geschiedenis dat vanuit een nieuw perspectief zichtbaar wordt. We zijn trots dat de expertise van Sibelga op het vlak van verlichting bijdraagt aan het in de kijker zetten van dit uitzonderlijke erfgoed, met bijzondere aandacht voor energiezuinigheid”, verklaart Inne Mertens, CEO van Sibelga.

 

Nils Quintelier

Woordvoerder, Kabinet Staatssecretaris Ans Persoons

Serena Galeone

Porte-parole Sibelga

Delen

Over Ans Persoons

Brussels Staatssecretaris voor voor Leefmilieu & Klimaat, Stadsvernieuwing, Erfgoed en Imago van Brussel.

VGC-Collegelid voor Cultuur, Jeugd, Sport & Gemeenschapscentra

Neem contact op met

Sint-Lazarusplein 2 1035 Brussel

02 517 12 00

info.persoons@gov.brussels

www.anspersoons.be